Pielęgnacja, Poradnik

Ziemiórki – jak się ich pozbyć?

Zwalczanie ziemiórek jest problemem, z którym mierzą się zarówno początkujący jak i doświadczeni hodowcy roślin doniczkowych. Te małe muszki w domu, mogą wyrządzić wiele szkód Twoim kwiatom. Czytaj dalej i poznaj sposoby na ziemiórki!

soda oczyszczona na ziemiórki

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak rozpoznać ziemiórki?
  2. Cykl życia ziemiórki
  3. Ziemiórki – zwalczanie
  4. Ziemiórki – domowe sposoby
  5. Preparat na ziemiórki

Jak rozpoznać ziemiórki?

Ziemiórki to małe muszki w kwiatach, które mają czarne ciało o długości kilku milimetrów oraz przezroczyste skrzydła. Najczęściej spotkasz je latające wokół roślin doniczkowych. Największe szkody wyrządzą jednak larwy ziemiórek, które znajdują się w ziemi.

Żeby upewnić się, czy mamy do czynienia właśnie z larwami tego szkodnika, możesz wykonać prosty test. Wystarczy, że położysz w doniczce przekrojonego surowego ziemniaka. Po jednym dniu powinny zacząć gromadzić się na nim larwy.

Niewielka liczba larw ziemiórek nie będzie zagrażać Twoim roślinom doniczkowym, ponieważ będą żywić się materią organiczną. Natomiast, gdy rozmnożą się i skończy im się pokarm, to zaczną podgryzać korzenie i łodygi. To z kolei spowoduje niszczenie kwiatów.

Cykl życia ziemiórki

Cykl życia ziemiórki trwa około 3 tygodnie. Samice składają jaja w wilgotnej glebie w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Jedna jest w stanie złożyć nawet 100 jaj. Po okresie od 5 do 10 dni wykluwają się larwy, które żerują w ziemi przez około 2 tygodnie. Następnie przekształcają się na 3-4 dni w poczwarki, a później w dorosłe muszki ziemiórki.

muszki ziemiórki

Ziemiórki – zwalczanie

Zwalczanie ziemiórek może trwać miesiąc, a nawet dłużej. Należy unieszkodliwić wszystkie stadia rozwoju tych szkodników (jaja, larwy oraz dorosłe osobniki), żeby zwalczyć je skutecznie. Pamiętaj, żeby zaatakowane przez ziemiórki kwiaty doniczkowe odizolować od pozostałych roślin. Następnie zacznij od domowych sposobów walki z tymi insektami. Szczególnie, jeśli muszek i jaj nie ma jeszcze zbyt wiele.

Ziemiórki – domowe sposoby

Ziemiórki – zwalczanie domowymi sposobami:

  1. Pułapka na ziemiórki – żeby ją stworzyć potrzebujesz miseczki z wodą, octem i kilkoma kroplami płynu do naczyń. Ocet przyciągnie muszki swoim zapachem, a płyn do naczyń nie pozwoli im wydostać się z wody.
  2. Soda oczyszczona na ziemiórki – żeby przygotować roztwór przeciw szkodnikom, rozpuść łyżeczkę sody w litrze ciepłej wody oraz dodaj kilka kropli oliwy z oliwek lub płynu do naczyń. Gotowym roztworem opryskaj całą roślinę, szczególnie liście. Czynność powtarzaj kilka razy, w odstępie 3-4 dni.
  3. Wymiana ziemi oraz czyszczenie i kąpiel korzeni – najpierw usuń starą glebę i dokładnie oczyść korzenie. Pamiętaj, żeby robić to delikatnie. Zanim przesadzisz roślinę do nowej ziemi, warto namoczyć korzenie w wodzie z dodatkiem mydła potasowego, żeby zapobiec powrotowi ziemiórek.
  4. Czosnek granulowany na ziemiórki –rozsyp po około łyżeczce w doniczce każdej rośliny doniczkowej zainfekowanej ziemiórkami.
  5. Cynamon na ziemiórki – podobnie jak w przypadku czosnku granulowanego, należy posypać nim ziemię w doniczce. Cynamon dodatkowo zwalcza pleśń oraz leczy „rany” kwiatów doniczkowych.
cynamon na ziemiórki

Preparat na ziemiórki

Lep na ziemiórki

Najlepiej umieść żółte lepy w kilku doniczkach. Pamiętaj, żeby uważać przy tym na rośliny, ponieważ bardzo trudno będzie odkleić liście. Postaw kwiaty doniczkowe w miejscach niedostępnych dla zwierząt domowych, ponieważ ich sierść może łatwo przykleić się do lepu.

Oprysk na ziemiórki

Środek na ziemiórki jest najczęściej wypełniony chemicznymi, niebezpiecznymi substancjami. Z tego powodu używaj go zgodnie z zaleceniami producenta, żeby nie narazić zdrowia domowników i swojego. Jest to jednak najbardziej skuteczny sposób walki z larwami i jajami ziemiórek.

Zobacz również:

  1. Przędziorki – jak się ich pozbyć?
  2. Jaka ziemia na podłoże do roślin doniczkowych?
  3. Jakie kwiaty doniczkowe do kuchni?
  4. Rośliny doniczkowe do salonu