Pielęgnacja roślin jesienią i zimą
Złota polska jesień i śnieżna zima mają w sobie mnóstwo uroku. Jednak zmiana warunków pogodowych może wpłynąć negatywnie na samopoczucie zarówno ludzi, jak i roślin. Zastanawiasz się jak zmiany pór roku wpływają na rośliny doniczkowe? Przeczytaj dalej!
Okres jesienno-zimowy najbardziej odczuwają rośliny zewnętrzne – drzewa, krzewy i rośliny ogrodowe. Kwiaty domowe nie są bezpośrednio narażone na działanie zmieniających się warunków. Mimo to, w okresie jesienno-zimowym jest im o wiele ciężej. Rośliny domowe, które odcięte są od ich naturalnego środowiska są mniej odporne, przez co łatwiej są atakowane przez różnego typu choroby. Sprawdź jak przygotować rośliny doniczkowe na zimę!
Z artykułu dowiesz się:
- Jak dbać o kwiaty domowe jesienią i zimą?
- Jak nawozić i podlewać rośliny doniczkowe zimą?
- Czy można przesadzać kwiaty doniczkowe zimą?
Jak dbać o kwiaty domowe jesienią i zimą?
Wilgotność powietrza
Jesienią wilgotność powietrza na zewnątrz znacząco się podnosi. Jednocześnie wpływa to na zwiększenie poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Zbyt wysoka wilgotność może doprowadzić do rozwoju grzyba na ścianach. Taka sytuacja ma bardzo negatywny wpływ zarówno na zdrowie człowieka, jak i rośliny. Zbyt wilgotne powietrze przyczynia się również do rozwoju patogenów i ich żerowaniu na częściach nadziemnych rośliny, korzeniach i w glebie.
Suche powietrze
Na zewnątrz mokro i zimno, a w domach rozpoczyna się okres grzewczy. Robi się ciepło i miło, wilgotność powietrza wewnątrz spada, powietrze robi się suche. Okres ten jest szczególnie drażliwy dla roślin, najbardziej dla roślin parapetowych. Dlatego też, tak ważne jest aby na okres grzewczy przenieść je z dala od kaloryferów.
Suche powietrze może przyczynić się do opadania liści bądź pojawienia się brązowych plam na ich końcach.
Przelanie
Ciężko określić częstotliwość podlewania danej rośliny. Dlaczego? Jest to spowodowane warunkami, o których mowa powyżej. W każdym domu, a również w każdym pomieszczeniu panują inne warunki. Dlatego też, czas przesychania podłoża będzie się znacząco różnił, nawet u tych samych gatunków roślin. W okresie letnim można sobie czasem pozwolić na podlanie rośliny większą ilością wody. Natomiast jesienią i zimą ryzykowne jest podlewanie roślin bez uprzedniego sprawdzenia wilgotności podłoża.
Choroby
Podsumowując, wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na rozwój patogenów. Rośliny są osłabione i bardziej podatne na zakażenie. Z tego powodu, bardzo ciężko jest walczyć z chorobami roślin w okresie jesienno-zimowym.
Jak podlewać i nawozić rośliny doniczkowe zimą?
Jesienne porządki to must have przy posiadaniu roślin domowych. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego należy zadbać, aby odpowiednio przygotować kwiaty doniczkowe na jesień. Jak to zrobić?
- Wczesna jesień to ostatni czas na przesadzanie. Rośliny powinno przesadzać się w okresie wiosna-lato. Ale! Jeśli roślina tego wymaga, to teraz jest ostatni dzwonek.
Skąd wiedzieć, czy powinno się to zrobić? Należy to zrobić m.in. w sytuacji:
- Jeśli roślina została porażona przez patogeny.
- W wyniku przelania, wtedy należy osuszyć korzenie i umieścić roślinę w nowym podłożu.
- Bądź w przypadku zakupu nowej rośliny. W tej sytuacji najlepiej od razu ziemię przemysłową zamienić na świeże, żyzne podłoże.
- Bardzo ważne jest przeprowadzenie porządków w liściach. Chodzi głównie o usunięcie starych, przesuszonych liści. Zdrowe liście należy oczyścić za pomocą lekko zwilżonej, miękkiej ściereczki.
- Przed zimą warto delikatnie przyciąć roślinę. Zabieg ten ma na celu pobudzenie pąków bocznych, dzięki czemu na wiosnę roślina zwiększy swoją objętość. Przycięcie pędu wykonuje się ok 1-2 cm od węzła. Niektóre z roślin wymagają regularnego przycinania, nawet do 3 razy na rok (np. bluszcz, filodendrony). Inne zaś, nie muszą być w ogóle przycinane (np. aloes czy palmy).
- Okres jesienno-zimowy to czas rozwoju chorób, także tych roślinnych. W związku z tym, najważniejszą czynnością w jest przede wszystkim OBSERWACJA. Oglądanie liści zarówno z wierzchu jak i od spodu, ich łodyg i miejsc przy węzłach powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu.
Obserwacja dotyczy również podłoża, które zapewne będzie wolniej schło. W związku z tym podlewanie powinno być oparte głównie na podstawie poziomu wilgotności podłoża, chwilę przed planowanym podlaniem. - Podlewanie kwiatów zimą to indywidualna sprawa dla każdej roślin. Z reguły jednak zaprzestajemy częstego podlewania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jeśli nie wiemy co to za roślina – będzie podlewanie jej średnio raz na 10 dni. Warto sprawdzić poziom wilgotności podłoża – jeśli jest jeszcze lekko wilgotna to lepiej zaczekać z kolejną dawką wody.
Czy można przesadzać kwiaty doniczkowe zimą?
Wraz z końcem września i początkiem października powinno się zaprzestać stosowania nawozów. Proces rozwojowy rośliny zostaje wstrzymany, więc nie potrzebuje dodatkowego bodźca zasilającego. Do nawożenia wrócić można już wczesną wiosną.
Podsumowanie:
- Rośliny jesienią wymagają czujnego oka i regularności.
- Większość posiadaczy roślin nie zdaje sobie sprawy, jak odpowiednie przygotowanie roślin w okresie jesiennym wpływa na ich rozwój po zimie.
- Opadanie słabszych liści jest naturalnym procesem, szczególnie jesienią. Posiadacze fikusów coś o tym wiedzą 😉