Jakie kwiaty doniczkowe do kuchni?
Wiele osób obawia się zakupu rośliny do kuchni, ponieważ nie zawsze będzie ona dobrym miejscem dla roślin. Do tego typu pomieszczeń, w których warunki są dość zmienne, należy odpowiednio ją dobrać. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania, które pomogą Ci dobrać odpowiednie rośliny doniczkowe do Twojej kuchni.
Gatunków roślin, które spełniają wymagania panujące w naszych kuchniach jest o wiele więcej. Jednak, w tym zestawieniu pojawią się te, które są:
- łatwo dostępne
- odporne na zmieniające się warunki
- łatwe w uprawie
- przyjemne dla oka
Należą do nich:
- Rośliny zielarskie
- Owoce cytrusowe – Kalamondyna
- Sansewieria gwinejska
- Zielistka Sternberga
- Szczawik trójkątny
- Aloes
Spis treści:
- Jakie kwiaty do kuchni na blat?
- Rośliny do ciemnej kuchni
- Jakie kwiaty do kuchni na parapet?
- Kwiaty zwisające do kuchni
Jakie kwiaty do kuchni na blat?
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym panują dość zmienne warunki. Związane są nie tylko z oświetleniem ale również z temperaturą pomieszczenia.
Nasze rośliny będą w dużej mierze narażone na przeciągi, spowodowane np. otwartym oknem podczas gotowania. Ponad to narażone będą na przesuszenie, z powodu działającego piekarnika.
Niektóre kuchnie, tak jak i inne pomieszczenia mogą być słabiej nasłonecznione. Należy więc wziąć pod uwagę każdy z powyższych czynników.
Postaraj się dobrać takie kwiaty do kuchni, które będą najbardziej pasować do warunków panujących w Twojej kuchni. Pamiętaj oczywiście o uwzględnieniu walorów estetycznych.
Rośliny do ciemnej kuchni
Słabo oświetlona kuchnia to zmora miłośników roślin zielarskich.
Wśród kwiatów kuchennych wyróżnić można takie, które sobie świetnie poradzą w takich warunkach.
Należą do nich: Sansewieria gwinejska, Zielistka Sternberga oraz Szczawik trójkątny.
Sansewieria gwinejska
Dla niektórych znana jako Wężownica. Należy do tak zwanych ,,żelaznych roślin’’.
Dlaczego? Jest to roślina z grupy sukulentów, która gromadzi nadmiar wody w swoich mięsistych, mieczowatych liściach.
Świetnie sprawdzi się w kuchni, z racji jej przystosowania do sporych wahań temperatury i odporności na przeciągi. Dobrze sobie radzi zarówno w miejscach ciemnych jak i lekko nasłonecznionych.
Nie należy jej przelewać, poradzi sobie również w warunkach suszy.
Zielistka Sternberga
Roślina, która lubi dobrze rosnąć w pomieszczeniach ciepłych jak i zimnych. Równie dobrze jak Sansewieria poradzi sobie z przeciągami. Jej stanowiskiem może być ciemna kuchnia ale i jasne pomieszczenie.
Dodatkowo lubi zraszanie, więc warto ją rozpieszczać!
Szczawik trójkątny
Zwany koniczynką szczęścia. Świetnie sprawdzi się pod opieką początkującego roślinomaniaka.
Oszczędny w podlewaniu, ponieważ gromadzi wodę w liściach. Mimo to, nie pogardzi wilgotną glebą i wilgotnym powietrzem!
Cieniolubny, ale sprawdzi się również w lekko nasłonecznionych miejscach.
Bardzo ważne! Umieszczanie rośliny w kuchni bez okna nie jest najlepszym pomysłem. Brak stałego dostępu światła, suche powietrze i niedostateczna cyrkulacja powietrza nie będą dla nich korzystne.
Jakie kwiaty do kuchni na parapet?
Najlepszymi roślinami do kuchni na parapet są przede wszystkim rośliny zielarskie, czyli nasze dobrze znane świeże zioła. Coraz częściej wybierane są również drzewka cytrusowe, np. Kalamondyna.
W skład roślin zielarskich wchodzą rośliny lecznicze, przyprawowe oraz olejkodajne. Do najchętniej uprawianych w domowych warunkach zaliczamy rośliny przyprawowe: bazylię, rozmaryn oraz lecznicze: miętę.
Rośliny te najlepiej rosną na stanowiskach jasnych, czyli głównie na parapetach wschodnich i południowo-wschodnich.
Bazylia
Jeśli zdecydujesz się na zakup bazylii w sklepie, zadbaj o jej przesadzenie do nowej ziemi. Ziemia w której ją kupiliśmy – torfowa, nie zapewni jej korzystnych warunków do wzrostu. Najlepszym wyjściem będzie żyzna ziemia, lekka, przepuszczalna. Może to być ziemia kwiatowa, pod uprawę warzyw albo mieszanka ogrodowej i uniwersalnej.
Bazylię podlewa się codziennie a nawozi latem, raz na 3 tygodnie. Jeżeli chcemy użyć bazylii do potraw, najlepiej jest uciąć łodyżkę nad węzłem. Jest to miejsce z którego wychodzą liście.
Mięta
Nie tylko zapachem ale i nutą smakową przyciąga do siebie coraz większe grono miłośników. Zadbajmy więc aby i ładnie się prezentowała. Mięta bardzo się rozkorzenia. Z tego też powodu nie pogardzi większą doniczką z dodatkową warstwą drenażu.
Należy ją podlewać codziennie. Jeśli opadnie, to bez obaw! Szybko zareaguj, podlej ją i odczekaj, a z pewnością wróci do żywych. Lubi zraszanie oraz stanowiska cieniste, półcieniste i nasłonecznione. Jednak przy zbyt mocnym słońcu mogą pojawić się oparzenia.
Rozmaryn
W przeciwieństwie do bazylii i mięty woli jak jego gleba jest w miarę sucha. Podlewamy więc 2-3 razy na tydzień. Nawożenie powinno odbywać się latem raz na 2-3 tygodnie nawozem do warzyw, zgodnie z zaleceniami producenta.
Jest mało odporny na przymrozki. Warto przycinać go od wierzchołka, dzięki czemu ładnie się zagęści i dodatkowo ozdobi nasz kuchenny parapet.
Kalamondyna
Rośliny cytrusowe wręcz domagają się słońca, a więc umieśćmy je na parapecie wschodnim/południowym. Dobrze czują się w większych doniczkach, wyłożonych keramzytem. Preferują żyzną, przepuszczalną ziemią (specjalna ziemia do cytrusów). Kalamondyna preferuje wilgotną glebę, ale ostrożnie z podlewaniem.
Pamiętajmy, aby latem dobrać odpowiedni nawóz, przeznaczony dla cytrusów. Dawkowanie według zaleceń producenta.
Zadbać należy również o odpowiednią temperaturę otoczenia. Latem śmiało można wystawić roślinę na balkon. Zimą zaś najlepiej jest jej w temperaturze 10-15 st.C.
Ale! Uważaj aby trzymać ją z dala od kaloryfera, nie chcemy przecież jej przesuszyć. Można postawić ją bliżej balkonu, gdzie cyrkulacja powietrza będzie z pewnością lepsza.
Oprócz wyżej wymienionych, na kuchennym parapecie (na jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym stanowisku) równie świetnie poradzą sobie inne gatunki.
Należą do nich m.in. Zamiokulcas, Sansewieria, Skrzydłokwiat, odmiany Diffenbachii.
Kwiaty zwisające do kuchni
Rośliny zwisające do kuchni są sprawą dość indywidualną. Najważniejsze będzie miejsce, w którym będzie powieszona donica z rośliną. Nie warto umieszczać jej zbyt blisko przestrzeni roboczej (piekarnika i kuchenki), dodatkowo musi być to miejsce z odpowiednim dostępem do światła. Jeżeli lubisz jak coś ciekawego dzieje się przy suficie, to śmiało!
W wiszących doniczkach mogą znaleźć się, np. Hedera helix, nazywana również bluszczem, Paprocie, Pilea. Można nawet pokusić się o Starca Rowleya, jednak to już dla bardziej zaawansowanych.
Podsumowanie:
- Nie obawiaj się roślin w Twojej kuchni. Mogą być nie tylko świetnym dodatkiem aranżacyjnym, ale i kulinarnym.
- Zwróć uwagę na stopień nasłonecznienia Twojej kuchni, cyrkulację i poziom wilgotności powietrza.
- Baw się roślinami! Zachęcam Cię do stworzenia własnej, spersonalizowanej donicy z przyprawami.
Ciekawostka!
Jeśli będziesz chciał dodać do swojej kompozycji miętę, najlepiej umieść ją w osobnej doniczce. Następnie umieść w głównej donicy pomiędzy pozostałymi sadzonkami. Powodem wykonania tego zabiegu jest system korzeniowy mięty. Jak wspomniano wcześniej, lubi się rozrastać i walczyć o terytorium.
Przeczytaj także: