Pielęgnacja, Poradnik

Przędziorki – jak się ich pozbyć?

Przędziorki to szkodniki roślin doniczkowych, które mogą wykonać wiele szkód w Twoich roślinach doniczkowych. Dlatego tak ważna jest obserwacja i działanie już na początku pojawienia się tych szkodników. Czytaj dalej i dowiedz się jak zwalczyć przędziorki!

przędziorki na liściach - jak zwalczyć

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak wygląda przędziorek?
  2. Przędziorki na liściach
  3. Sposoby zwalczania przędziorków
  4. Jaki środek wybrać na przędziorka?
  5. Czy zwalczanie przędziorka jest trudne?
  6. Jak zapobiec przędziorkom?

Jak wygląda przędziorek?

Przędziorki wyglądają jak małe pajączki. Mogą mieć zieloną, pomarańczową, żółtą lub brązową barwę. Ich kolor jest zależny od pory roku, płci oraz etapu rozwoju. Na początku trudno je zauważyć, ponieważ nawet dorosłe osobniki są bardzo małe. Najczęstszym gatunkiem przędziorka jest chmielowiec.

Przędziorki na liściach

Występowanie przędziorka na liściach objawia się żółtymi kropkami oraz jasnożółtymi przebarwieniami między nerwami. Kolejną zmianą, która powinna nas zaniepokoić są pajęczynki na kwiatach, które najczęściej występują na spodzie liścia. Typowym objawem przędziorka np. u bananowca jest żółknięcie liści.

Te szkodniki najbardziej lubią rośliny, które preferują wysoką wilgotność powietrza. Szczególnie podatne kwiaty doniczkowe na przędziorki to calathea, monstera, oleander oraz bananowiec.

przędziorki zwalczanie

Sposoby zwalczania przędziorków – naturalne czy chemiczne?

Domowe sposoby na przędziorka są świetnym pomysłem, ponieważ są tanie i skuteczne. Większość potrzebnych składników znajdziesz w kuchni. Dodatkowo uprawa Twoich roślin będzie ekologiczna i nie wpłyniesz niekorzystnie ostrą chemią na wzrost i rozwój kwiatów doniczkowych.

Doskonałą metodą na walkę z tymi szkodnikami jest naturalny oprysk na przędziorka. Do jego przygotowania możesz wykorzystać drożdże, które utrudniają rozwój grzybów oraz szkodników na roślinach.

Jak przygotować oprysk z drożdży piekarskich?

Będziesz potrzebować:

  • 100 g drożdży piekarskich
  • 0,5 litra mleka
  • 10 litrów wody
  • opcjonalnie 1 łyżka szarego mydła w płynie, dzięki któremu roztwór będzie lepiej utrzymywać się na liściach.

Gotowym preparatem spryskaj rośliny i powtarzaj czynność raz w tygodniu. Drożdże na przędziorka sprawdzą się również w przypadku hodowli owoców i warzyw.

Naturalny oprysk na przędziorka możesz wykonać również z pokrzywy. Wystarczy zalać jej kilogram 10 litrami deszczówki lub odstanej wody, a następnie umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku i odczekać 2 tygodnie. Po tym czasie gnojówkę należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1 do 20. Gotowym płynem spryskaj rośliny. Kolejny oprysk wykonaj w proporcjach wody i gnojówki 1 do 50. Pamiętaj, żeby zrobić to przed rozwinięciem się liści i kwiatów.

Jaki środek na przędziorka?

W przypadku, gdy naturalne sposoby na przędziorki zawiodą, należy siegnąć po specjalistyczne środki.

Naturalne preparaty do zwalczania przędziorków

Jednym ze sposobów na przędziorki jest sięgnięcie po naturalny środek. Jest nim Emulpar, który wykonany jest na bazie oleju rydzowego. Jest to szybka i skuteczna metoda w walce z szkodnikami.

Przędziorki zwalczanie chemiczne

Kiedy naturalny środek również zawiedzie, wtedy należy sięgnąć po chemiczne preparaty. Jednym z nich jest Mospilan 20 SP, który likwiduje jaja przędziorka,larwy oraz dorosłe osobniki. Podobnie działają również Nissorun Strong oraz Sanium Przędziorki 240 SC.

Pamiętaj, żeby chemicznych środków używać zgodnie z zaleceniami producenta. Opryski najlepiej wykonywać wieczorem, żeby nie zaszkodzić pożytecznym owadom, np. pszczołom.

domowe sposoby na przędziorka

Czy zwalczanie przędziorka jest trudne?

Zwalczanie przędziorków może sprawiać trudności z powodu jego niewielkich rozmiarów. Przędziorek w ziemi i na liściach roślin najlepiej czuje się latem. Wtedy czyni największe szkody. W zaawansowanym stadium rozwoju przędziorków pozostaje nam sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne. Dlatego tak ważne jest zauważenie i działanie już na początku tego problemu.

Jak zapobiec przędziorkom?

Zwalczanie przędziorków nie będzie konieczne, jeśli ograniczysz ryzyko ich pojawienia się. Zadbaj o to, żeby temperatura w pomieszczeniu z roślinami wynosiła mniej niż 25 °C, a wilgotność więcej niż 60%. Pamiętaj, żeby zadbać o czystość wokół kwiatów doniczkowych oraz usuwać opadnięte liście. Dodatkowo odpowiednio nawadniaj podłożę, ponieważ odwodnione rośliny są bardziej podatne na uszkodzenie przez szkodniki.

Zobacz również:

  1. Jaka ziemia na podłoże do roślin doniczkowych?
  2. Jakie rośliny do sypialni?
  3. Pielęgnacja roślin jesienią i zimą
  4. Jakie rośliny do łazienki?