Jaka ziemia na podłoże do roślin doniczkowych?
Z artykułu dowiesz się:
- Rodzaje ziemi do roślin doniczkowych
- Z czego składa się podłoże dla kwiatów doniczkowych?
- Jakie są rodzaje ziemi do kwiatów domowych?
- Perlit a keramzyt – co wybrać?
- Jaka ziemia do monstery?
- Jaka ziemia do aloesu?
- Jaka ziemia do skrzydłokwiatu?
- Jaka ziemia do wrzosów?
- Jaka ziemia do palmy?
- Jaka ziemia do draceny?
- Jaka ziemia do fikusa?
- Jaka ziemia do kaktusów?
- Jaka ziemia do paproci?
Rodzaje ziemi do roślin doniczkowych
Rozpoczynając swoją przygodę z roślinami na pewno będziesz się zastanawiać, jaka ziemia do kwiatów doniczkowych będzie odpowiednia. Wybór ziemi do roślin egzotycznych zależy od wielu czynników. Poznasz je wszystkie w dalszych częściach artykułu.
Z czego składa się podłoże dla kwiatów doniczkowych?
Dobre podłoże dla kwiatów doniczkowych powinno mieć w składzie torf oraz ziemię próchniczą. Torf do kwiatów sprawi, że ziemia będzie lekka i będzie posiadać znakomite właściwości w magazynowaniu wody. Jeśli do podłoża dla kwiatów doniczkowych dodasz keramzyt to zatrzymasz wodę w doniczce oraz polepszysz wentylację korzeni. Istotny jest również składnik odkwaszający np. węglan wapnia. Inne ważne dodatki do ziemi to: glinka, perlit, włókno kokosowe, hydrożel, aktywator korzeni, piasek kwarcowy. Czasami w składzie możesz spotkać nawozy długodziałające. Ich cechą charakterystyczną jest to, że powoli się rozpuszczają i w sposób dostarczają roślinie składniki odżywcze przez kilka miesięcy.
O tym, jakiego składnika będzie najwięcej w podłożu decyduje jego przeznaczenie. W sklepach ogrodniczych znajdziesz ziemię uniwersalną do kwiatów doniczkowych jak i również specjalnie przeznaczone do uprawy konkretnych gatunków roślin doniczkowych.
Jakie są rodzaje ziemi do kwiatów domowych?
W sklepach ogrodniczych najczęściej spotkasz następujące rodzaje ziemi do kwiatów:
- Ziemia do roślin zielonych jest mieszanką torfu z glinką, która zwiększa zdolność do magazynowania wody i składników pokarmowych. Jest to ziemia do kwiatów domowych, w której posadzisz większość gatunków.
- Ziemia do roślin kwasolubnych składa się z torfu, zmielonej i przekompostowanej kory, nawozu mineralnego oraz dodatków rozluźniających (np. perlitu) i absorbujących wodę (np. keramzytu). Będzie ona idealna dla paproci czy azalii.
- Ziemia do kaktusów i sukulentów powinna składać się przede wszystkim z piasku z dodatkiem torfu, elementów rozluźniających (np. żwiru, perlitu), składnika odkwaszającego (np. kredy) i odpowiedniego nawozu.
- Ziemia do storczyków najczęściej składa się z mieszanki kory sosnowej, łupin orzecha kokosowego i odrobiny torfu. Możesz spotkać w niej również startową dawkę nawozu.
- Ziemia do cytrusów powinna zawierać mieszankę ziemi uniwersalnej z frakcją przepuszczalną, np. piaskiem czy żwirem. Cytryny, mandarynki i kumkwaty wymagają kwaśnego, mało żyznego i bardzo dobrze przepuszczalnego podłoża.
- Bigos do roślin jest to mieszanka ziemi, perlitu, chipsów kokosowych oraz kory kokosowej. Dodatkowo możesz w nim spotkać elementy rozluźniające, np. żwirek, piasek lub keramzyt.
Perlit a keramzyt – co wybrać?
Przy wyborze elementu rozluźniającego do podłoża często pojawia się pytanie perlit a keramzyt? Poznaj różnice między nimi:
- Perlit jest naturalnym materiałem, który powstaje podczas przeróbki glinokrzemianów wulkanicznych. Ich podgrzewanie eliminuje wszystkie grzyby, bakterie, pleśń, gazy oraz wodę. Końcowym efektem jest materiał, który nie pochłania wody. Wymieszany z ziemią do kwiatów domowych umożliwia jej spulchnienie. Tym samym rośliny mają lepsze warunki do wzrostu i większy dostęp do tlenu.
- Keramzyt to bardzo lekki i trwały materiał. Swoje właściwości może zachowywać nawet przez kilka lat. Są nimi przede wszystkim zachowania drenujące, utrzymujące temperaturę i wilgotność. Produkuje się go z wypalonej gliny. Zaletą keramzytu jest jego łatwa dostępność i niska cena.
Kiedy już znasz właściwości wyżej wymienionych elementów rozluźniających, pora podjąć decyzję. Pod uwagę weź w jakich warunkach będziesz uprawiać kwiaty doniczkowe. Zarówno perlit i keramzyt spulchnią ziemię i zwiększą dopływ powietrza do korzeni. Keramzyt i perlit świetnie sprawdzą się w uprawie z wykorzystaniem gleby. Natomiast, jeśli zdecydujesz się na uprawę hydroponiczną, to odpowiedni będzie do niej tylko perlit.
Jaka ziemia do monstery?
Monstera będzie najlepiej rosnąć w dobrze przepuszczalnej ziemi torfowej. Możesz ją posadzić również w ziemi uniwersalnej do kwiatów doniczkowych. Pamiętaj jednak, żeby dodać do niej jedną trzecią perlitu, żeby zapewnić korzeniom lepszy dopływ powietrza.
Jaka ziemia do aloesu?
W przypadku aloesu uniwersalna ziemia nie będzie właściwym wyborem. Tak jak inne sukulenty, wymaga on specjalnego podłoża. Musi być ono lekkie, przepuszczalne i szybko wysychające. Dodatkowo musi mieć również doskonałe właściwości sorpcyjne. Możesz kupić specjalne podłoże do sukulentów lub samemu je stworzyć. Taka mieszanka powinna składać się z ziemi, żwirku i piasku w proporcji 2:1:1.
Jaka ziemia do skrzydłokwiatu?
Do skrzydłokwiatu najlepsze jest podłoże składające się z ziemi próchniczej, piasku lub torfu. Powinno być ono luźne, żyzne i wilgotne. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn.
Jaka ziemia do wrzosów?
Podłoże do wrzosów powinno być przepuszczalne, piaszczyste, raczej suche. Jednak najważniejszy jest odczyn gleby. Musi być on kwaśny. Wrzosy nie będą rosnąć w podłożu zasadowym, wapiennym, glinianym i ciężkim, ponieważ jego korzenie nie mogą stać w wodzie.
Jaka ziemia do palmy?
Ziemia do palmy powinna być luźna, przepuszczalna, żyzna i dobrze utrzymująca wilgoć. W jej składzie powinno występować dużo próchnicy, a odczyn powinien być neutralny lub lekko kwaśny. Możesz użyć specjalnej ziemi do palm lub samodzielnie wykonać mieszankę z ziemi, piasku, żwiru oraz perlitu.
Jaka ziemia do draceny?
W uprawie draceny najlepiej sprawdzi się podłoże przepuszczalne i posiadające duże zasoby składników pokarmowych. Na dnie donicy powinna znajdować się spora warstwa drenażu.
Jaka ziemia do fikusa?
W przypadku fikusa zdecyduj się na ziemię o neutralnym odczynie lub lekko kwaśnym. Powinna ona być luźna, żeby korzenie fikusa mogły swobodnie oddychać.
Jaka ziemia do kaktusów?
Do kaktusów najlepsze będzie lekkie i przepuszczalne podłoże. Zdecyduj się na specjalne podłoże pod kaktusy lub samodzielnie wykonaną mieszankę z ziemi uniwersalnej, piasku, żwiru, perlitu lub keramzytu.
Jaka ziemia do paproci?
Gleba do paproci powinna być przepuszczalna, żyzna, o lekko kwaśnym odczynie. Najlepsze będzie podłoże kompostowe z torfem, piaskiem i próchnicą.